Predstavništvo Novartis Pharma, Services. Inc. Beograd, носилац дозволе за лек Beovu (бролуцизумаб), у сарадњи са Агенцијом за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС), проследиo je писмо здравственим радницима о ажурираним препорукама за минимизацију ризика од интраокуларног запаљења, укључујући ретинални васкулитис и/или ретиналну васкуларну оклузију при примени лека Beovu▼ (бролуцизумаб).

    Сажетак

• Интраокуларно запаљење, укључујући ретинални васкулитис и/или ретиналну васкуларну оклузију, се може појавити након примене прве интравитреалне инјекције лека Beovu као и у било ком тренутку лечења. Ови нежељени догађаји су чешће примећени у ранијој фази лечења.
• Више случајева интраокуларног запаљења је примећено код пацијената који су развили антитела на бролуцизумаб током лечења. Ретинални васкулитис и/или ретинална васкуларна оклузија су имунски посредовани догађаји.
• Код пацијената код којих се развије интраокуларно запаљење, укључујући ретинални васкулитис и/или ретиналну васкуларну оклузију, лечење леком Beovu треба прекинути и одмах збринути пацијенте.
• Дозе одржавања лека Beovu (након прве 3 дозе) се не смеју примењивати у интервалима краћим од 8 недеља. Наведено се заснива на резултатима испитивања MERLIN (видети одељак Додатне информације).
• Пацијенти са интраокуларним запаљењем и/или ретиналном васкуларном оклузијом у анамнези у току једне године пре почетка лечења леком Beovu су под ризиком од развоја ретиналног васкулитиса и/или ретиналне васкуларне оклузије и потребно их је пажљиво пратити.
• Женски пол је препознат као додатни фактор ризика. Већа инциденца је такође уочена код пацијената јапанског порекла.
• Пацијенте треба упутити како да препознају ране знаке и симптоме интраокуларног запаљења, ретиналног васкулитиса и ретиналне васкуларне оклузије и саветовати да без одлагања потраже лекарску помоћ, уколико посумњају на наведена нежељена дејства.

Текст писма здравственим радницима можете погледати овде .

Подсећамо да здравствени радници треба да пријаве сваку сумњу на нежељене реакције на лек Националном центру за фармаковигиланцу АЛИМС-а. Образац и поступак пријављивања можете пронаћи у функционалној области „Фармаковигиланца – Пријављивање нежељених реакција на лекове“ .