Писмо здравственим радницима: Stelara® (ustekinumab): ризик за ексфолијативни дерматитис и ексфолијацију коже

Компанија Janssen Cilag Kft. у сарадњи са Агенцијом за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС) упутила је писмо здравственим радницима о новим важним информацијама које се односе на безбедност примене лека Stelara®:

  • Код пацијената који су у терапији псоријазе примали устекинумаб, у ретким случајевима забележена је појава ексфолијативног дерматитиса или ексфолијације коже без других симптома ексфолијативног дерматитиса.
  • Код пацијената који примају устекинумаб здравствени радници треба да обрате пажњу на симптоме ексфолијативног дерматитиса који се некад можда не могу клинички разликовати од еритродермичне псоријазе. Еритродермична псоријаза се може развити код пацијената са псоријазом типа плака као део природног процеса болести. Уколико код пацијента дође до појаве ових симптома, потребно је започети примену одговарајуће терапије, а уколико се сумња да су ови симптоми били узроковани реакцијом на лек потребно је обуставити лечење устекинумабом.
  • Пацијенте који примају устекинумаб потребно је упутити да обрате пажњу на појаву симптома ексфолијативног дерматитиса или еритродермичне псоријазе (нпр. повећање црвенила и десквамација коже са великих површина тела) и ако примете било који од ових симптома да о томе одмах обавесте лекара.

Текст писма здравственим радницима можете погледати овде .

Подсећамо да здравствени радници треба да пријаве сваку сумњу на нежељене реакције на лек Националном центру за фармаковигиланцу АЛИМС-а. Образац и поступак пријављивања можете пронаћи у функционалној области Фармаковигиланца – Пријављивање нежељених реакција на лекове .